Medlemsträffar

2025-10-03: Datadrivet & AI – för en smartare och mer hållbar verksamhet

Hur kan data och artificiell intelligens användas för att skapa verklig nytta för både kunder, medarbetare och samhället i stort?

Välkommen att lyssna på ett inspirerande exempel från Göteborg Energi, som visar hur digitalisering, analysförmåga och AI blir kraftfulla verktyg i klimatomställningen – och i att bygga ett robust, intelligent och optimerat energisystem.

 

Under seminariet möter vi:

-Catharina Jonson, ansvarig för Strategi, kvalitet och process, Göteborg Energi

-Alexander Kärkkäinen, utvecklingsstrateg, Göteborg Energi

 

De delar med sig av hur Göteborg Energi:

– Använder data för att optimera elnätskapacitet 

Testar AI-lösningar som förutspår skador i fjärrvärmenätet

-Integrerar omvärldsbevakning, agila arbetssätt och designdriven utveckling för att säkra rätt lösningar

-Stärker sin analysförmåga som en del av en ny koncernstrategi

 

Med sikte på ett hållbart Göteborg – och ett energisystem i världsklass. Elbehovet i Sverige förväntas dubbleras till 2045. Att ligga i teknisk framkant är inte ett val – det är en förutsättning.

Seminariet ger konkreta exempel på hur en lärande och datadriven organisation kan möta framtidens utmaningar.

 

Kommande tillfällen

Digitalt webinar

Fredag 3 oktober
09:00 – 10:00